עבודה לכולם

עבודה והכשרות לכל סוגי האוכלוסיות בארץ

מעשנים? זה מה שחשוב שתדעו על עישון בעבודה

מקום העבודה הוא סביבה ייחודית בהרבה מובנים. זהו מקום אליו אנחנו מגיעים בכל יום מתוך הכרח להתפרנס. זהו מקום בו יש היררכיה מסודרת של הנהלה, עובדים ובעלי תפקידים שונים. מקום העבודה לא נמצא שם בשביל שעשוע ואי אפשר כל כך בקלות לוותר עליו. כל זאת, מביא את המחוקק לקבוע כללים מאד מפורטים לגבי מה מותר ומה אסור לעשות במקומות עבודה. החוקים הללו כוללים את השכר הראוי, את ימי החופשה, הגדרות שונות לגבי היחסים המותרים ועוד. כאשר מדובר בעישון, אנשים שונים רואים באופן שונה את המנהג הזה. ישנם כאלו שעישון הוא חלק מהחיים שלהם, בשביל אחרים זהו מטרד. בשביל לאזן בין הדברים, הגיע המחוקק לידי פירוט מה מותר ומה אסור לעשות במקום העבודה מבחינת עישון. המטרה היא לאזן בין הצרכים השונים של העובדים השונים ובשביל לאפשר לכולם להרגיש בנוח. במאמר הזה נדון בדיוק בסוגיות הללו וגם ניתן טיפים להתנהלות נכונה של מעשנים במקומות העבודה.

עישון מתחשב בקולגות

לפני שאנחנו מגיעים אל החוק עצמו, חשוב להפגין התחשבות בסיסית בקולגות לעבודה שלנו. יכול להיות שחלק מהם לא מעשנים או סובלים מהריח ומכל מה שנלווה אל זה. לשם כך, תוכלו למשל להקפיד שלא להשאיר אחריכם לכלוך או פירורי טבק שונים בעזרת נרתיקים או קייסים. תוכלו להשתמש באביזר כזה לאחסון וניקיון של כל האקססוריז של העישון שלכם. אתם תהנו מסדר ומארגון, ומי שסובב אתכם ייהנה מסביבת עבודה נקיה ומחבר לעבודה אשר מתחשב בו.

עוד תוכלו פשוט לשמור על כל חפצי העישון שלכם במקום מסוים, כמו גם לא לעשן על יד מעילים או בגדים אשר שייכים לעובדים אחרים.

מעשנים? זה מה שחשוב שתדעו על עישון בעבודה

מה אומר החוק

למעשה, מבחינת החוק, העישון אסור בכל מקום עבודה שהוא ובכל המתחמים שלו למעט כמה החרגות. בשביל לעשן במקום העבודה, צריך להיות חלל עישון מיוחד אשר מיועד לכך. על חלל העישון המוגדר להיות מופרד באופן מוחלט ממקום העבודה. במקום בו מתבצעת העבודה באוויר הפתוח, לא ניתן לעשן ממש במקום העבודה. המחוקק מאד מחמיר בנושא ולמעשה מספק הגנה מושלמת למי שלא רוצה להרגיש את ריח העישון על ידו. אם אתם רוצים לעשן במקום העבודה, גם לא תוכלו לעשות זאת במדרגות או במסדרונות בכניסה למקום העבודה. על הזכויות של העובדים להיות מוגנים מעישון צריך לשמור המעסיק בעצמו והוא האחראי הבלעדי בנושא. מכיוון שזהו המצב, תוכלו לצפות לאפס סובלנות בנוגע לעישון בחללים משותפים. על דבר כזה, יוכלו העובדים לתבוע לא את המעשן עצמו, אלא את מקום העבודה. בתי המשפט לעבודה נוטים לקחת צד שקרוב יותר לעובד ולכן המעסיקים חוששים מהם.

כפי שציינו בתחילת המאמר, הדרך הנכונה להתנהל בנושא היא פשוט להימנע מעישון ליד עובדים שלא מעוניינים בכך ולהקפיד גם בדברים קטנים. ישנם כאלו אשר ממש רגישים לריח שנשאר על חפצים שונים. אחרים לא אוהבים לראות בדלי סיגריות בפחי הזבל ונרתעים מהריח. מה שתוכלו לעשות הוא לרוקן תמיד את שיירי העישון מחוץ לבניין המשרדים או ממש מחוץ למפעל עצמו. היו קשובים לעובדים מסביבכם ותראו אם משהו מציק להם בעישון שלכם. תוכלו להיות ישירים ולפתוח איתם שיחה בנושא. אם יש לכם ספק בנוגע למקום המתאים לעשן בו, תוכלו להציף את הנושא מול המעסיק שלכם, עדיף מול הבוס הישיר. הוא ירצה ככל הנראה לעזור לכם ולמצוא פתרון אשר יכול לעבוד בשבילכם כמו גם יתר העובדים במקום.

אם תעקבו אחר ההנחיות והטיפים הללו, מובטחת לכם הנאה מעישון שאיננה מפריעה לסובבים אתכם.

נגישות