עבודה לכולם

עבודה והכשרות לכל סוגי האוכלוסיות בארץ

איך משתלבים בשוק העבודה אחרי שירות צבאי בגאמא סייבר?

השירות הצבאי והקריירה התעסוקתית הפרטית לאחר השירות, הולכים פעמים רבות ביחד. בכל מקרה, כדאי לחשוב על נקודה זו לקראת השירות. למשל, אם תתקבלו למסלול גאמא סייבר. מה הוא מסלול זה? ומה תוכלו לעשות עם רקע כזה באזרחות?

מהצבא לאזרחות, עם מקצוע

השירות הצבאי הוא חלק חשוב בחייהם של אזרחים ישראלים, אך הוא עשוי להיות שונה מאוד מאדם לאדם. האפשרויות מבחינת היחידה והתפקיד שבהם משרתים רחבות מאוד וזה כולל גם תפקידים טכנולוגיים. באופן טבעי, תפקידים אלה אטרקטיביים למדי, גם בפני עצמם וגם מבחינת הפוטנציאל שלהם, כמפתח לתעסוקה בעתיד. זה אומר שיוצאים מהצבא גם לאחר לימודים וגם לאחר צבירת ניסיון מעשי בעבודה. הדבר מתבטא בין השאר, במסגרת מסלולים של חיל המודיעין, כגון מסלול גאמ"א סייבר. בהמשך למיון למסלול זה, עשויים לשרת באחד מכמה תפקידים טכניים, שהם למעשה מגוונים למדי. זה כולל למשל תכנות ובדיקות תוכנה, ניהול רשתות, ניהול מערכות, אבטחה ועוד.

דרישות הקבלה

דרישות הקבלה הבסיסיות למסלול גאמא סייבר הן פרופיל 25 ומעלה ודפ"ר 60 ומעלה. בכדי להתקבל, אתם צריכים קודם לכן לקבל זימון לכך. מחד, הצבא פונה באופן יזום למי שלמדו לימודים מתאימים בתיכון, עם שאלון שהם מקבלים למילוי באינטרנט. מאידך, ניתן לבקש לקבל זאת ביוזמתכם. השלב הבא במיון, הוא יום של מבחני התאמה במתקן של חיל המודיעין. זאת, כולל סדנה מעשית, שבה מקבלים משימות שונות של מחקר ופיתוח. לאחר מכן יש ראיונות אישיים ואז שלב של בדיקה לשם סיווג ביטחוני. אם התקבלתם, תצטרכו בהמשך גם לחתום קבע לשנה או לשנתיים. מאחר שמדובר במסלול מיוחד ותובעני, ישנה כמובן חשיבות רבה להיערכות מראש לכך. אם תבחרו ללמוד בתיכון בכיוון מקצועי, הדבר עשוי להיות מפתח לגיוס בהתאם לכך, כולל למסלול גאמא סייבר.

 

 

ההשלכות לאזרחות

כאמור, מסלול זה עשוי להוביל אתכם לאחד מכמה מקצועות טכניים. בכל אחד מהם, תקבלו רקע מצוין עבור המשך פרנסה באזרחות. כמו כן, תוכלו במסגרת השירות להתקדם עוד, בכך שתהיו:

  • ראש צוות – ניסיון כראש צוות בצבא, יאפשר לכם להתקבל לתפקידי ראש צוות גם באזרחות. הדבר מתבטא בין השאר בשכר גבוה יותר.
  • מדריכים – אם תלמדו בצבא גם להדריך ותצברו בכך ניסיון, הדבר שימושי גם באזרחות. גם עבור הדרכה מכל סוג שהוא וכמובן, גם עבור הדרכה ספציפית בנושאים הטכניים שבהם התמחיתם.
  • קצינים – יציאה לקצונה במסגרת שירות כזה, תהווה רקע מצוין לתפקידי ניהול באזרחות. חשוב לזכור, שהייטק הוא לא רק עיסוק במקצועות הטכניים באופן ישיר, אלא הוא גם ניהול עסקי וכל התפקידים שכרוכים בכך.

ייתכן בהחלט שלאחר השחרור לא תרצו להמשיך בדיוק באותו הכיוון. מקרה כזה, עשוי להתבטא למשל ב:

  • לימודים – לימודים בתחומים כאלה או אחרים. אם תצטרכו לעבוד לפרנסתכם במקביל לכך, הרקע הצבאי יאפשר לכם לעשות זאת, עם שכר גבוה יחסית.
  • עבודה מסוג אחר – ייתכן שתרצו לפתח קריירה בתחום מקצועי שונה, ביחס למה שעשיתם בשירות הצבאי. אם יש קשר מסוים בין השניים, המעבר מתחום לתחום יהיה קל יותר. במידה ולא, המקצוע הצבאי לפחות יקל עליהם מבחינת פרנסה, עד שתתבססו בכיוון החדש.

לסיכום

מסלול גאמא סייבר הוא ללא ספק מסלול מעניין ומיוחד, שהוא חלק ממכלול מסלולים כאלה בצבא. כדאי לפנות לכך אם זה הכיוון שלכם, גם בלי קשר לעתידכם באזרחות. עם זאת, אין ספק ששירות צבאי שכולל את מסלול גאמא סייבר יספק לכם נקודת מוצא טובה מאוד לפרנסה לאחר השירות.

נגישות