עבודה לכולם

עבודה והכשרות לכל סוגי האוכלוסיות בארץ

איזה פיצויים מגיעים לעובד שהתפטר?

החלטתם להתפטר ממקום העבודה? ובכן, למרות שמדובר בהתפטרות יזומה שלכם אתם עדיין יכולים לדרוש ולקבל פיצויים. מה מגיע לכם כחוק וכיצד מבצעים מימוש זכויות מלא? על כך – בסקירה הבאה.

החלטתם להתפטר? להלן הפיצויים שמגיעים לכם

ההחלטה להתפטר היא החלטה בעלת משקל, וזאת בשל העובדה כי בעקבות ההחלטה להתפטר נגרם נזק משמעותי ליכולת שלכם להתפרנס ולכלכל את עצמכם ואת בני המשפחה. עם זאת, חשוב לדעת כי התפטרות שמתבצעת ע"פ הנהלים מאפשרת לכם לקבל פיצויים כמו גם זכויות, כמו למשל אפשרות לצאת לחופשה על חשבון ימי המחלה אותם צברתם בזמן תקופת העבודה. נוסף לכך, במקרה והתפטרתם כחוק אתם זכאים לקבל את כל הזכויות שהיו שמורות לכם כמו למשל מימוש ימי מחלה, חופשה וכן הפרשות אותן ביצע המעסיק לביטוח הפנסיוני שלכם. שימו לב כי אם המעסיק שלכם החליט להפסיק את העבודה שלכם באופן מידי, אתם זכאים לקבל פיצויים בסך גובה השכר אותו הייתם אמורים להרוויח עד לסוף התקופה של ההודעה המקודמת. בנוסף, אתם זכאים לקבל את דמי ההבראה גם באופן רטרואקטיבי, עד לשבע שנים.

איזה פיצויים מגיעים לעובד שהתפטר?

פדיון כספים ממכשירי חיסכון

כשכירים אתם זכאים למשוך את הכספים שהופרשו דרך המעסיק מביטוח הפנסיוני, קרן השתלמות וכן קופת גמל. בכדי שתוכלו למשוך את הכספים – בייחוד לאור העובדה כי לאחר הפסקת עבודה יש פרק זמן של חיפוש ואיתור עבודה חדשה, ובהתאם לכך גם לאובדן כספים משמעותיים. על מנת שתוכלו למשוך את הכספים ולהתנהל בצורה פיננסית נבונה, נדרש לפנות למעסיק לטובת קבלת מכתב שבו הוא מצהיר כי הוא אינו מתנגד לשחרור של הכספים, באופן מוחלט. המכתב חשוב מאחר וע"פ החוק המעביד יכול לדרוש לקבל את הכספים אותם הפקיד למכשירי החיסכון במידה ואתם מחליטים למשוך את הכספים לפני גיל הפרישה, ועל כן בתהליך העזיבה חשוב מאוד לבצע את ההליך בצורה מסודרת ותוך שימת דגש על קבלת המכתב לפדיון הכספים כמו גם לטובת מימוש זכויות לדמי אבטלה אותם אתם מקבלים בשירות התעסוקה. במידה והמעסיק מסרב לספק לכם את המכתב, הוא עובר על החוק ועל כן תוכלו להגיש נגדו תלונה נגד היחידה לחוקי העבודה. עם זאת, חשוב לדעת כי במידה ואתם בוחרים למשוך את הכספים דרך הביטוח אתם עלולים להקטין באופן משמעותי את קצבת הפנסיה החודשית לה אתם זכאים בעת גיל הפרישה. בנוסף לכך, בעקבות פדיון הכספים תידרשו לשלם מס רווחי הון ועל כן חשיבה מדוקדקת אודות מיצוי זכויות בכל הקשור לפדיון הכספים ממכשירי חיסכון חייב להתבצע באמצעות מתכנן פיננסי, לטובת יצירת רשת כלכלית איתנה גם לאחר הפסקת העבודה.

כיצד מחושב פיצויי הפיטורים?

פיצויי פיטורים ניתן לקבל בהתאם לסעיף 14 לחוק הפיצויים, וזאת בתנאי כי השלמתם שנת עבודה אצל המעסיק. במידה והשתכרתם שכר שעתי, החישוב של הפיצוי מתבצע ע"פ היקף המשרה ובמכפלת השכר האחרון. במידה וקיבלתם שכר חודשי, הפיצוי יהיה בגובה המשכורת האחרונה כפול שנות העבודה אצל אותו המעסיק. על מנת שתוכלו לתכנן את הליך הפרישה ממקום העבודה בצורה נכונה, רצוי מאוד להיעזר במחשבון פיצויים לעובדים שהתפטר כמו גם לקבל ייצוג משפטי אותו ניתן לקבל ללא עלות דרך לשכת התעסוקה, לטובת קבלת הפיצויים וסיום העבודה.

נגישות