עבודה לכולם

עבודה והכשרות לכל סוגי האוכלוסיות בארץ

הפרעת קשב וריכוז אצל מבוגרים: איך מתפקדים במקום העבודה?

הפרעת קשב וריכוז אצל מבוגרים

הפרעת קשב וריכוז היא אויב לא קטן של עובדים רבים. עובדים שסובלים מכך מוצאים שהם מתקשים לעמוד ביעדים, מאחרים לפגישות, מתקשים לגלות גמישות בעת מעבר בין משימות, מתקשים לנהל צוותים, רגישים לביקורת, מאבדים בקלות ריכוז, נבהלים מקריאה מרובה, פועלים באופן אימפולסיבי חסר ארגון וכדומה. עם זאת, כן ניתן למצוא אנשים רבים שסובלים מהבעיה ובמקביל מחזיקים במשרות בכירות, פשוט כי יש מגוון שיטות מסייעות. מה אם כן עומד מאחורי התופעה ומה ניתן לעשות כדי להטיב את המצב? מוזמנים לצלול פנימה.

ביטוי ב3 מישורים מקבילים

הפרעת קשב וריכוז נחשבת כבעיה נפוצה בעידן הטכנולוגי, בו כמות האינפורמציה שנחשפים אליה בכל רגע נתון מגבירה את הסחת הדעת. ההפרעה עשויה לבוא לידי ביטוי ב3 מישורים: אימפולסיביות (קושי בוויסות דחפים), קשב לקוי (קושי במיקוד תשומת הלב) ופעילות יתר (תחושת אי שקט שמובילה ל"קופצנות"). יש שמקשרים זאת להפרעה באונה הקדמית של המוח (זו שמסייעת לתכנן וליישם משימות מורכבות) ויש שמקשרים זאת להפרעה התפתחותית שניתן לאבחן עוד לפני גיל 7. מידע נוסף על התופעה והתסמינים שלה מחכים לכם כאן.

חיסרון שגם עשוי להתגלות כיתרון

ראוי לציין שהפרעת קשב וריכוז אינה בהכרח מהווה מכשול במסגרת העובדה. בהרבה מקרים אותם אנשים מתגלים כטיפוסים יזמיים שנכונים לכבוש פסגות לא מושגות, פשוט כי התרגלו לעבור מעל מכשולים. כמו כן, מדובר ביתרון נוסף. מחשבה שתוקפת בכמה מישורים מסייעת להגיע לפתרונות יצירתיים. עם זאת, אין להתעלם מהעובדה שהפרעת קשב וריכוז עשויה להקשות, כך שראוי לדעת מה ניתן לעשות.

7 המלצות לעובדים שסובלים מהפרעת קשב וריכוז

גמישות

בוחרים מקצועות שמראש מאפשרים גמישות. הן מבחינת שעות העבודה והן מבחינת התנהלות. כך למשל תחום היזמות מאוד מתאים.

מודעות

חשוב להיות מודעים לבעיה ולאופן שבו היא משפיעה. המודעות מסייעת להסביר לקולגות על אודות המצב, ואף להתארגן טוב יותר לקראת יום העבודה.

ארגון יום העבודה

הרעיון הוא לחלק את היום למקטעים, בהתאם לפרקי הזמן שבהם יודעים להישאר מרוכזים. כך גם הדברים יהיו יותר צפויים וגם זמני ההפסקה יסייעו להתאפס לקראת החלק הבא.

ארגון עמדת העבודה

מי שסובל מהפרעת קשב וריכוז צריך למזער כמה שיותר גורמים מפריעים. מכאן שיש לבחור במשרד פינתי יחסית מבודד, ויש לשמור על שולחן מסודר ומאורגן שאינו מכיל אלמנטים שעשויים להסיח את הדעת. זה יכול להיות הנייד האישי וזו יכולה להיות חבילת טושים.

פירוק משימה לגורמים

כאשר עומדים מול משימה גדולה, הרעיון הוא לפרק אותה לגורמים. הן מבחינת יעדים והן מבחינת מועדי הגשה, כאשר רצוי להתנהל אל מול טבלה ויזואלית שמסייעת לעקוב אחר קצב ההתקדמות.

סדר פעולות בהתאם לרמת הריכוז

סדרו משימות בהתאם לשלבי הריכוז ביום. כך למשל אם יודעים שבבוקר יותר מרוכזים, התחילו את היום עם משימות שנחשבות יותר מורכבות.

היערכות נפשית

בכול יום עבודה עשוי להגיע השלב שבו מרגישים שלא יכולים יותר. שעומדים להתפוצץ על הבוס וכדומה. מכאן שיש להחליט מראש שכשמרגישים שעומדים לצאת משליטה, יש לקחת הפסקה. ניתן לצאת לגינה, להכין קפה, לשטוף פנים וכדומה.

התמודדות חשובה ואפשרית

לבסוף נחדד שהפרעת קשב וריכוז עשויה להוות מכשול, אך לא כזה שלא ניתן לעקוף. שוק העבודה מעסיק לא מעט עובדים שמתמודדים עם הבעיה. המטרה היא למנף את התכונה ולהבין כיצד ניתן לחיות לצידה. כן זה דורש תרגול וכן זה דורש אמונה, אך עם הכוונה נכונה גם זה אפשרי. בהצלחה!

 

מקורות מידע: אתר מכבי, כתבה מתוך אתר פרמה גורי בנושא ריכוזית, ופורטל זכויות עובדים.

נגישות