עבודה לכולם

עבודה והכשרות לכל סוגי האוכלוסיות בארץ

תופעת ה-OCD: איך היא משפיעה על הקריירה שלנו?

הפרעה טורדנית כפייתית (OCD) הפכה בשנים האחרונות למוכרת מאוד בקרב האוכלוסייה, לא מעט בזכות המודעות ההולכת וגדלה להשפעה של ההפרעה על התפקוד היומיומי, כמו גם התפקוד בעבודה. למעשה, אם עד לפני מספר שנים ההערכות סברו כי 3% מהאוכלוסייה מאובחנים עם הפרעה טורדנית כפייתית, כיום התפיסה היא שונה מאחר ומדובר בהפרעה שלה ספקטרום רחב. חשוב להבין כי למרות שרבים חושבים כי מדובר בהפרעה של אנשים מצליחנים שרוצים להצליח ולא מוכנים להרפות עד שהכול מושלם, גם עובדים מן השורה ובתפקידים זוטרים עלולים לחוות את התסמינים של ההפרעה עד לכדי השפעה ניכרת על הפרודוקטיביות ועל איכות החיים. כיצד

מהי OCD ומה חשוב לדעת אודות ההפרעה?

ההפרעה OCD היא הפרעה אובססיבית קומפולסיבית  הגורמת למצוקה נפשית עמוקה בחייהם של מבוגרים הסובלים מההפרעה. בעולם הפסיכיאטריה נהוג לחלק את ההפרעה לשלושה מרכיבים: מרכיב התנהגותי, מרכיב פסיכולוגי ומרכיב של טקסיות אשר נועד להפחית את תחושת החרדה הנלוות להפרעה. הצורה של ההפרעה יכולה להגיע לידי ביטוי באמצעות מגוון רחב של סימפטומטיים כמו למשל: מחשבות טורדניות, צורך מתמיד בשליטה, סדר וארגון, חוסר יכולת להיפטר מחפצים וכן שאיפה לשלמות שמגיעה לידי ביטוי גם בעבודה וגם בבית. כיום נהוג לומר כי ההפרעה הזו מאפיינת מנהלים ועובדים שרוצים להתקדם בסולם הדרגות, מאחר וההפרעה גורמת להם לתפקד בצורה מיטבית, אולם מדובר בטעות. מדוע? במידה וההפרעה לא מאובחנת בזמן, עובד/ת שסובל מ OCD עלול לפתח תסמינים קיצוניים שישפיעו באופן משמעותי על היכולת שלו לתפקד בצורה טובה בעבודה ובחייו האישיים. חשוב להבין כי הפרעה טורדנית זו גורמת למצב חרדה גבוה שמוביל גם להתנהגות כפייתית ותזזיתית, ולכן עובדים שסובלים מ OCD עלולים לפתח קושי ממשי ביכולת להתנתק מהעבודה ומהמשימות השוטפות ובהתאם לכך גם להשקיע שעות רבות בעבודה, גם אם הם אינם נדרשים לעשות זאת. בנוסף, תחושת התסכול כתוצאה מחוסר השלמות והשליטה במסגרת המשימות מובילה להתקפי זעם, חרדה ואפילו דיכאון, ולכן זיהוי מוקדם של התסמינים והבנה כי ההפרעה עלולה להיות מוגזמת וקיצונית, מעבר לתחושת הסבל הגדולה הנלוות ל OCD.

תופעת ה-OCD: איך היא משפיעה על הקריירה שלנו?

כיצד מטפלים ב OCD?

מאחר ומדובר בהפרעה שגורמת לחרדה, עובדים המאובחנים עם OCD מפתחים תחושות של כישלון וחוסר יכולת לתפקד, בשל הצורך לבצע טקסים שמקשים עליהם לסיים את המשימות בזמן. בנוסף, אם החברים ובני המשפחה מעידים כי אתם "חולי עבודה" מדובר בסימן אזהרה אליו צריך להתייחס, מאחר והמנגנון הפנימי שלכם יוצא משליטה ומגיע לידי ביטוי בתחושות של תסכול ואכזבה שימנעו מכם להצליח ולפרוח במקום העבודה שלכם ואף זוכה לחשיפה שלילית מצד עמיתים לעבודה. ההספק הנמוך בעבודה לצד ביקורת עצמית משפיעים על תחושת הדימוי והביטחון האישי, ועל כן טיפול CBT  יכול בהחלט לתרום לטובת טיפול בהפרעה. מדובר בטיפול מתקדם שבמסגרתו ניתן ללמוד כיצד להבדיל בין מחשבות המגיעות מהחלק ההגיוני של המוח לעומת מחשבות שמגיעות מהחלק הרגשי של המוח. מדובר בטיפול התנהגותי-קוגניטיבי, ולכן במסגרת הטיפול מתרגלים כיצד לבטל את מעגל הקסמים השלילי ובמקום זאת לאפשר למחשבות הטורדניות לחלוף ובכך לקבל שליטה. מדובר בטיפול אפקטיבי שנמצא כיעיל מאוד בעבור עובדים שסובלים מ OCD.

לסיכום, אם אתם חשים כי אתם מאבדים שליטה וחווים תחושה של פרפקציוניזם שמשפיעה על היכולת שלכם לתפקד בעבודה ובחיים האישיים, זה הזמן לפנות לטיפול באמצעות אנשי מקצוע המתמחים בתחום, כל זאת מתוך מטרה לבטל את מעגל החרדה שמניע אתכם במסגרת הפרעה טורדנית כפייתית.

נגישות