עבודה לכולם

עבודה והכשרות לכל סוגי האוכלוסיות בארץ

החום אצל הילדים גרם לכם להישאר בבית ולא ללכת לעבודה? דעו את הזכויות שלכם!

חום אצל ילדים היא אחת מהתופעות השכיחות ביותר, כאשר חום עשוי להתרחש על רקע של זיהום, התפתחות של שפעת או חולשה של מערכת החיסון. בעבור הורים עובדים, חום מחייב השגחה קפדנית המתבצעת לאורך כל שעות היממה מה שיוצר בעיה אל מול מקום העבודה, בעקבות היעדרות. מה חשוב לדעת לגבי היעדרות בעקבות מחלה של הילד? אנחנו כאן עם כל הפרטים.

הילד חולה? זה הזמן להכיר את הזכויות המגיעות לכם

מקרים של חולי אצל ילדים הם דבר נפוץ מאוד בכל גיל. הסיבה לכך נובעת הן בעקבות חיידקים ויראליים אשר עוברים בין הילדים בגנים כמו גם בבתי הספר, לצד שלל סיבות נוספות שאותן צריך לבדוק אל מול רופא המשפחה ברגע שהילד מתחיל לפתח תסמינים של חולי. מצב זה של חום הוא מצב שכיח אשר כרוך בהיעדרות מהעבודה למשך יום או אפילו מספר ימים, בייחוד אם מדובר בחום גבוה אשר עשוי להידרדר עד לכדי אשפוז במקרים חמורים או לחלוף מעצמו בפרק זמן קצר יחסית. על כן, חשוב שתדעו כי בעבורכם כהורים יש זכות המעוגנות בחוק ואשר מאפשרות לכם להיעדר מיום עבודה בעקבות מחלה של הילד למשך כ-8 ימים, בנוסף לימי החופשה הקבועים בחוק. את התשלום בעבור היעדרות לא מקבלים מהיום הראשון (בדומה למימוש של היעדרות בעקבות מחלה של העובד) אלא רק החל מהיום השני, בשיעור של כ-50% מגובה המשכורת. במידה וההיעדרות היא ממושכת יותר, אתם זכאים לקבל את מלוא הסכום בשיעור של כ-100% החל מהיום השלישי.

שימו לב כי בשביל לממש את הזכות שלכם לקבל את התשלום אתם נדרשים להגיע ביחד עם הילד לבדיקה אצל הרופא, ולקבל ממנו אישור כי אכן הילד סובל מחום או בעיה רפואית אחרת. המסמך הזה צריך להיות חתום על ידי הרופא המטפל ועם חתימה שלכם, כאשר מומלץ לעדכן מראש את המעסיק בנוגע להיעדרות, כך שניתן יהיה להיערך לכך ואף לאפשר לכם לטפל בילד בראש שקט כי אתם לא רק מקבלים את המענה הכספי אלא גם ממשיכים את שגרת העבודה כרגיל, וזאת בשל האפשרות לנצל את המעבר גם  לעבודה מהבית לטובת השלמת משימות ובמקביל גם השגחה על הילד, מתוך מטרה לוודא כי החום לא עולה.

 

 

מימוש זכויות בעבור ציבור העובדים

הזכויות של עובדים בנוגע להיעדרות מהעבודה רלוונטית גם בעבור ציבור השכירים אבל גם בעבור ציבור העצמאיים. כפי שציינו, ניתן לנצל עד כ-8 ימי מחלה בנוסף לימי החופש הקבועים בחוק, כאשר במידה ומדובר במחלה ממארת מדובר בסך של כ-90 יום. שימו לב כי במידה ולא שולמו לכם ימי המחלה, אתם יכולים להגיש תביעה אל מול המעסיק ולקבל על כך פיצוי. הנושא של זכויות עובדים מעוגן גם בחוק אבל גם בעל משמעות מבחינה משפטית, וזאת בשל היכולת להיוועץ עם עורכי דין דרך קבוצות ברשתות החברתיות לגבי מימוש זכויות בעקבות היעדרות מהעבודה על רקע של חום או מחלה אחרת, כאשר ברחבי הרשת ניתן גם למצוא אתרים מתמחים שיכולים לסייע לכם לטובת התמודדות עם התופעה של חום, כמו למשל פורטל איך גדלת.

לסיכום

תופעה כמו חום עשויה להתרחש גם אצל תינוקות וגם אצל ילדים צעירים, בעקבות מגוון רחב של סיבות. לרוב התופעה הזו חולפת מעצמה בפרק זמן קצר או לחילופין עשויה להחריף, כאשר קבלת טיפול רפואי ויישום של הנחיות הרופא היא חיונית לטובת עידוד תהליך ההחלמה. בעקבות החום אתם כהורים נאלצים להיעדר ממקום העבודה, כאשר חשוב לזכור כי אתם זכאים לקבלת מענה המגיע לידי ביטוי בתשלום השכר, בהתאם לרזי החוק.

נגישות