עבודה לכולם

עבודה והכשרות לכל סוגי האוכלוסיות בארץ

איזה קורסים והכשרות מקצועיות יתאימו לבעלי מוגבלויות בארץ?

בעלי מוגבלות יכולים להשתלב במגוון רחב של מקומות תעסוקה – בזכות קורסים והכשרות מקצועיות. איזה קורסים והכשרות ניתן למצוא בלחיצת כפתור? להלן הפרטים.

קורסים והכשרות לבעלי מוגבלויות: כל מה שרציתם לדעת וחששתם לשאול

המפתח לשילוב של בעלי מוגבלויות בחברה מתחיל קודם כל במקומות התעסוקה. אם בעבר מבוגרים בעלי מוגבלות נאלצו למצוא את עצמם מחוסרי עבודה ולעיתים גם מעוף, כיום בזכות תוכניות ממשלתיות כמו גם עמותות ניתן לקבל קרש קפיצה משמעותי לשוק התעסוקה – וזאת באמצעות קורסים והכשרות מקצועיות, במגוון תחומים ועם שימת דגש על התאמה מדויקת של המשרה למוגבלות עצמה. חשוב לדעת כי בעלי מוגבלות יכולים לעבוד מבלי לוותר על הקצבה, כחלק מעידוד ממשלתי שנועד להגדיל את המשכורת, מבלי לשלול את הקצבה. כיום ניתן להגיש מועמדות בעבור קורסים והכשרות דרך לשכת התעסוקה כמו גם דרך העמותות המתמחות בתחום, לצד תוכנית ממשלתית של משרד העבודה והרווחה. בסיום ההכשרה מקבלים הבוגרים תעודה כמו גם ליווי אישי מצד חונך אישי, מתוך מטרה להשתלב במקום העבודה באופן מלא ובקצב הנכון.

איזה קורסים והכשרות מקצועיות יתאימו לבעלי מוגבלויות בארץ?

קורסים והכשרות שיכולים להתאים לבעלי מוגבלויות

בשנים האחרונות נפתחו לא מעט קורסים כמו גם הכשרות מקצועיות המתבצעות בכל רחבי הארץ. בין הקורסים ניתן למצוא בין היתר: טכנאות שיניים, עיבוד שבבי, טכנאי, יישומי מחשב, מכינה כללית, גרפיקה, מזכירות, הנהלת חשבונות, חריטה, חשמלאות ועוד. כל מועד הכשרה/קורס מתבצע לרוב במשך חמישה ימים בשבוע כאשר לכל אורך הדרך מלווים את בעלי המוגבלות מדריכים כמו גם המעסיקים שיוצרים קשר אישי עם המועמדים, מתוך מטרה להשתלב במקום העבודה החדש עוד בשלב ההכשרה. חשוב לציין כי לא כל הכשרה/קורס מתאימים לבעלי מוגבלויות ולמעשה ישנם קריטריונים ברורים המוצגים הן באתר הממשלתי של משרד העבודה והרווחה והן ע"י יצירת קשר עם עמותות המתמחות בליווי בעלי מוגבלויות לטובת השתלבות בשוק העבודה.

שינוי מגמה מצד מעסיקים

מאחר שהביקוש לעובדים נמצא במגמת עלייה, בייחוד לאחר תקופת הקורונה, ניתן בהחלט לומר כי בזכות הקורסים כמו גם ההכשרות המקצועיות נפתחו לציבור בעלי המוגבלויות הזדמנויות חדשות להשתלב במקומות עבודה מעורבים או בעבור בעלי מוגבלות בלבד. כאמור, הכשרה ותעסוקה בהמשך אינה מונעת קבלת קצבה מטעם ביטוח לאומי. חשוב לציין כי ההשתלבות במקומות העבודה מהווה דרך מצוינת לחזק את הביטחון והדימוי העצמי כמו גם למנוע את תחושת הבדידות שרבים מבעלי המוגבלות חשים בעקבות חוסר היכולת שלהם להשתלב בחברה. על כן, רצוי להיכנס כבר עכשיו לאתר הרשמי של משרד העבודה והרווחה כמו גם לבחון את רשימת העמותות, מתוך מטרה ליצור קשר עם הנציגים של העמותות כמו גם לבחון את המועדים החדשים לפתיחת קורסים והכשרות – לטובת שילוב בעלי מוגבלות בחברה הישראלית וכן במקומות עבודה שישמחו לקבל בעלי מוגבלות לעבודה.

נגישות