עבודה לכולם

עבודה והכשרות לכל סוגי האוכלוסיות בארץ

החזרי מס לעצמאיים: למי מגיעים ההחזרים, ומה צריך לעשות על מנת לקבל אותם?

רבים מהעצמאיים מרוצים מהסטטוס, אך הרוב הגדול נרתע מכל מה שנוגע לבירוקרטיה, ועל כן גם אם קיים חשד שמגיע החזר מס, רבים עוברים למטלה היומית, ומשאירים את הבירור בצד, בצורת כוכבית שמחכה להתייחסות. מצב זה רחוק מלהיות אידאלי, ועל כן טוב לדעת ש"המפלצת" אינה כה מפחידה. בירור לגבי החזר מס יכול להסתכם בכמה דקות ולזכות בסכום שהוא הרבה יותר גבוה מהתעריף עבור יום עבודה מלא. כיצד אם כן פועלים ומהם הסיכויים? המידע מחכה בפנים, אך ראשית נבהיר שעצמאיים משלמים מקדמות בהתבסס על השערה שנוגעת לגובה ההכנסה השנתית, ועצמאיים מצהירים על מגוון הוצאות רלוונטיות. שני המשתנים האלו משפיעים ישירות על ההיתכנות לקבל החזר מס.

הטופס שעליכם להוריד להדפיס ולשלוח

חשוב לדעת שרשות המיסים מאפשרת לבחון היתכנות לקבל החזר מס. כל שצריך לעשות זה למלא ולהגיש באופן מקוון את הטופס 1301 (דין וחשבון על הכנסות). במקביל, יש להגיש את הטופס גם ידנית (אצל פקיד שומת המס המקומי). זאת יש לבצע עד לחודש אפריל שבשנה העוקבת. מנקודה זו פקיד השומה עובר על הדברים, ואם יש צורך, הוא מזמן לפגישה פרונטלית. עם זאת, כפי שמציין אבנר הייזלר בגלובס, לפני שפועלים יש להבין את התנאים והמשתנים הרלוונטיים, ועל כן ניגש לעשות סדר. על מנת לקבל החזר, חובה להגיש דו"ח הכנסות שנתיות עד לחודש מאי של שנה העוקבת וחובה להקפיד על פנקסי חשבונות מסודרים כחוק.

החזרי מס לעצמאיים: למי מגיעים ההחזרים, ומה צריך לעשות על מנת לקבל אותם?

סיוע מקצועי = הוצאה מניבה

אם נודה באמת, מצבם של העצמאיים טרם הושווה למצבם של השכירים. נכון להיום הדרישה מעצמאי בישראל היא לעמוד בסך החובות, אך כאשר מגיעים לזכויות, הדרך עדיין מפרכת. מכאן שאם כל מה שנוגע למילוי טפסים ופגישה פרונטלית גדולה עליכם, טוב לדעת שקיימת דלת אחורית. יש חברות שמבצעות את המטלה עבורכם, אם כי כמובן שלא בחינם. מצד שני, מדובר בחברות מנוסות, כך שהן עשויות להטיב את התנאים. האם מוטב להיעזר בהן? ובכן כפי שמלמדת הכתבה על אבנר הייזלר בדה מרקר, הרבה פעמים שווה לשלם עבור סיוע מקצועי, וזאת כדי להגדיל את הסיכויים וליהנות מהטבות כלכליות, כלומר הרבה פעמים פנייה לאיש מקצוע היא בגדר הוצאה מניבה.

בדוק את הסיכויים שלך

חשוב להכיר שיש מצבים שמעלים את הסיכויים לקבל החזר מס. הכירו את מהמצבים הבאים:

  • עצמאי שסגר את העסק והפך לשכיר
  • חוסר דיווח על שינוי בהרכב/המעמד המשפחתי
  • אי ניכוי מס מהפרשות לפנסיה
  • עצמאי שלא דיווח על הוצאות רלוונטיות (אין זה משנה אם הסיבה היא אי ידיעה, או חוסר תשומת לב).
  • מדובר בעצמאי שמתנהל מול מספר מוקדים, או שהתעסק עם הכנסה חד פעמית.

משחק עם הוצאות מוכרות

ציינו חוסר ידיעה ועל כן נרחיב. גם אם עצמאיים מתנהלים מול רואה חשבון, הם לא תמיד יודעים על אלו הוצאות הם יכולים להצהיר. כך למשל רבים אינם יודעים שמיולי 2011 גם ניתן להצהיר על הוצאות אש"ל ועל ארוחות עסקיות. אינם יודעים שהם יכולים להצהיר על הקצאת חלק מהבית לצורכי משרד, ואינם יודעים שהם יכולים להצהיר על תוכנות, הוצאות ארנונה וכדומה. מכאן שעל מנת ליהנות מהחזרי מס עבור עצמאיים, יש לעשות שני דברים עיקריים: להגיש את הדוחות כראוי בסוף השנה, ולהיות מודעים להיתכנות שמגיעים לכם החזרי מס, גם אם עובדים בצמוד לרואה חשבון. מדובר בבדיקה פשוטה שעשויה להוביל לסכומים משמעותיים – חבל לא לבדוק, בעיקר אם ניתן להיעזר בסיוע מקצועי!

נגישות